Agroturystyka

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Start Aktualności
Aktualności

Zrazy zawijane

zrazy zawijane Tradycyjna potrawa podawana zazwyczaj na rodzinnych imprezach lub niedzielnych obiadach, może dlatego, że jest ciut czasochłonna, gdyż zrazy muszą mieć czas na podduszenie się. >>> Zobacz przepis

 

Lasagne i cannellone

lasagne i cannelloni upieczone Lasagne i cannelloni to typowo włoskie potrawy, ale już na stałe weszły do polskiego jadłospisu, zwłaszcza odkąd nie ma kłopotu z kupnem właściwego makaronu cannelloni, czyli dużych rurek i płatów makaronowych do lasagne. Nadzienie też może być na różne gusta. Zobacz przepis >>> Lasagne i cannelloni

 

 

 

 

Zamek Karpień koło Lądka Zdroju

Ruiny Zamku Karpień Zamek Karpień (dawniej niem. Karpenstein) – obecnie zrujnowany średniowieczny zamek na szczycie Karpiaka (782 m n.p.m.) w Górach Złotych, w gminie Lądek-Zdrój (Sudety, ziemia kłodzka), stolica dawnego państwa karpieńskiego. Obiekt objęty ochroną jako zabytek.

>>> Zobacz galerię fotografii

Zamek w XIV i XV w. był siedzibą szlachty władającej państewkiem feudalnym obejmującym obszar całej Doliny Górnej Białej Lądeckiej i jej dopływów powyżej dzisiejszego Radochowa. Zamek położony w strategicznym miejscu nad rejonami osadniczymi w dolinach strzegł również kilku przełęczy, przez które prowadziły trakty handlowe (jeden z ważniejszych, nazwany później Solną Drogą, biegnie u stóp zamku). Razem z zamkiem Homole i Rychleby tworzył system obronny tej części Śląska. Ostatnim panem zamku był Hinko Krušina, który wykupił z dóbr królewskich zastawioną za długi ziemię kłodzką. Człowiek ten mimo szlacheckiego pochodzenia zajmował się rabunkiem i rozbojem, łupiąc regularnie okolicznych mieszkańców i podróżnych na drogach. Przebrał jednak miarę, gdy w 1442 r. najechał i splądrował klasztor w Henrykowie. Wojska połączonych sił miast księstw śląskich rok później najechały w odwecie Karpień, zdobywając go i niszcząc. Sam Hinko jeszcze do swojej śmierci w 1454 r. dawał się we znaki miejscowej ludności.

Opuszczony, na wpół zrujnowany zamek był do 1513 r. siedliskiem rabusiów, dopóki mieszczanie lądeccy nie przegonili ich stamtąd równając z ziemią zamek ostatecznie. Kamień z ruin przez lata służył miejscowej ludności jako budulec.

(źr. Wikipedia)

 

Galeria z kopalni w Złotym Stoku

Wejście do sztolni w dawnej kopalni w Złotym Stoku Wśród galerii zamieszczono fotografie z dawnej kopalni w Złotym Stoku na Ziemi Kłodzkiej.

>>>zobacz galerię

Złoty Stok jest najstarszym ośrodkiem górniczo-hutniczym w Polsce. Ostatnią kopalnię (rud arsenu) zamknięto w 1961 roku. W ostatnich latach miasto straciło na znaczeniu jako ośrodek przemysłowy, równocześnie stając się ośrodkiem turystycznym znanym przede wszystkim z Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota (potocznie "Kopalnia Złota").

Muzeum - Kopalnia Złota
W dawnej kopalni złota i arsenu 28 maja 1996 uruchomiono Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota. Muzeum oferuje wystawę obrazującą historię górnictwa złota (stare mapy, narzędzia górnicze, kolekcja tablic ostrzegawczych i informacyjnych z czasów PRL) w sztolni transportowej "Gertruda", wyprawę do sztolni "Czarnej", w której można zobaczyć 10-metrowy podziemny wodospad, przejażdżkę kolejką kopalnianą, a także płukanie złota.

 

Zmarła Francesca Michalska

Francesca Michalska, Foto: Jan Smyk 29 listopada 2016 roku w wieku 93 lat zmarła Franceska Michalska z Siemiatycz - znana lekarz pediatra i pisarka, autorka wspomnieniowej powieści "Cała radość życia. Na Wołyniu, w Kazachstanie, w Polsce".

Wystawienie ciała świętej pamięci Franceski Michalskiej będzie 4 grudnia w Domu Żałoby przy ul. Pałacowej 25 w Siemiatyczach. Wyprowadzenie rozpocznie się 5 grudnia o 13:00 do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie zostanie odprawiona msza święta. Po nabożeństwie odbędzie się pogrzeb na cmentarzu parafialnym.

Francesca Michalska jest bohaterką reportażu Jana Smyka z Polskiego Radia Białystok zatytułowanego "Hołodomodor". Opowiada w nim o Wielkim Głodzie na radzieckiej Ukrainie w 1932 roku.Za ten reportaż Smyk został wyróżniony tytułem reportażysty roku 2010 w konkursie Melchiory.
Aby wysłuchać reportażu kliknij TUTAJ
 

Grzyb koźlarz babka (Leccinum scabrum)

grzyb koźlarz babka Koźlarz - bardzo pospolity. Zazwyczaj rośnie tam, gdzie są brzozy, a więc praktycznie w całej Polsce. Można go spotkać w lesie od lipca do listopada. Występuje pojedynczo lub w grupach po kilka, w lasach liściastych i mieszanych. Zobacz więcej i dowiedz się TUTAJ

 


Strona 2 z 14
Reklama

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 

Reklama

Firma Handlowo-Usługowa

"K i H Transport"

Ciechanowiecka 31

17-300 Siemiatycze

tel/fax: +48 85 655 36 99

GSM: +48 516 134 164

e-mail: kihtransport@gmail.pl


176164
Dziś4