Agroturystyka

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Zabytki Cerkwie
Cerkwie

Żerczyce - cerkiew parafialna

Email Drukuj PDF

Żerczyce - cerkiew parafialnaPierwsza cerkiew w Żerczycach została wzniesiona już w 1001 r. Początki samej miejscowości sięgają zapewne czasów panowania wielkiego księcia ruskiego Włodzimierza. Książę Włodzimierz założył sporo warownych miast, równocześnie zakładał i mniejsze punkty oporu i obrony szlaków komunikacyjnych przed niespodziewanymi napadami. Takim punktem obronnym, przednią strażą grodu Mielnik, mogły być Żerczyce, ochraniające komunikację pomiędzy Bielskim a Mielnikiem.

Więcej…
 

Żerczyce - cerkiew cmentarna

Email Drukuj PDF

Żerczyc - cerkiew cmentarnaParafię prawosławną w Żerczycach utworzono w 1001 r. Cerkiew cmentarną p.w. śś Męczennic Wiery, Nadieżdy, Luby i ich matki Zofii przeniesiono na obecne miejsce w 1872 r. Jest to budowla drewniana, oszalowana, skierowana w wschód. Ikonostas w charakterze ludowego  baroku, został wykonany w 1837r. Budowla wcześniej stała w centrum wsi i pełniła rolę cerkwi parafialnej po spaleniu się cerkwi wzniesionej jeszcze w XV w. Jak w 1726 donosiły źródła: „Cerkiew sama po spaleniu dobrey. Malutką szopkę postawiono y słomą pokryto, z wierzchu krzyżyk żelazny”. Ta cerkiew dotrwała do czasów, aż wybudowano nową cerkiew parafialną. Przy przenosinach i budowie cerkwi cmentarnej materiał ze starej cerkwi uzupełniono nowym.

Więcej…
 

Milejczyce - cerkiew św. Barbary

Email Drukuj PDF

Cerkiew św. Barbary w Milejczycach - cerkiew parafialna w dekanacie Kleszczele. Świątynia została wybudowana w 1900 roku. Jest to budynek drewniany. Posiadający konstrukcję zrębową. Układ budowli trójdzielny. Wieża jest ośmioboczna. Wyposażenie świątyni stanowią ikony z końca XIX wieku i początku XX wieku. Szczególnie czczona jest ikona św. Barbary pochodzą prawdopodobnie z wieku XVII. Oprócz niej w cerkwi znajdują się feretrony (przenośne, obustronnie namalowane obrazy religijne w ozdobnych ramach) z XVIII wieku, pierwszy z ikoną św. Barbary i św. Mikołaja, drugi z ikoną Matki Bożej z Dzieciątkiem i św. Barbary.
W latach 2012-2013 cerkiew została gruntownie wyremontowana. Zmieniono oszalowanie, przemalowano budynek na kolor brązowy, zmieniono też rynny i dach. W mojej opinii cerkiew straciła swój zabytkowy charakter i urok. (Poniżej fotogalerie starej i wyremontowanej cerkwi).

 

Więcej…
 

Grabarka

Email Drukuj PDF

Wg zachowanych relacji w lipcu 1710 roku w pobliskich Siemiatyczach wybuchła epidemia cholery. Spowodowało to panikę wśród mieszkańców miasta, którzy zaczęli masowo je opuszczać kryjąc się w okolicznych lasach, co trwało do czasu ustania epidemii w zimie. W związku z tym wydarzeniem należy wiązać fakt powstania w Grabarce kaplicy i ośrodka kultowego, którego inicjatorem był metropolita Rusi i opat supraski Leon Kiszka. Poświadcza to dokument z 1 lipca 1717 roku, w którym biskup zgodził się na odprawianie nabożeństw w kaplicy na Świętej Górze. Dokumenty wizytacji duszpasterskiej z 1726 roku mówią o istnieniu na Grabarce "nowej kaplicy" pw. Przemienienia Pańskiego.

Więcej…
 

Koterka

Email Drukuj PDF

Drewniana cerkiew prawosławna pod wezwaniem Ikony Matki Boskiej, Radości Wszystkich Strapionych, znajduje się na południowy wschód od wsi Tokary, tuż przy granicy polsko-białoruskiej. Stoi na leśnym grzęzawisku (tzw. uroczystu Koterka), z dala od siedzib ludzkich. Miejsce ma specyficzny mikroklimat. Przybyszy zaskakuje zwłaszcza głęboka, niespotykana cisza. To ciche, odludne miejsce ożywa tylko podczas nabożeństw w Trzecim Dniu Św. Trójcy i w czasie święta Ikony Matki Bożej "Radość Wszystkich Strapionych" (6 listopada). Wówczas otwierana jest granica i w uroczystościach mogą uczestniczyć wierni z Białorusi.

Więcej…
 
Więcej artykułów…


Strona 2 z 3
Reklama

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość 

Reklama

Firma Handlowo-Usługowa

"K i H Transport"

Ciechanowiecka 31

17-300 Siemiatycze

tel/fax: +48 85 655 36 99

GSM: +48 516 134 164

e-mail: kihtransport@gmail.pl


177190
Dziś41