Agroturystyka

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Przepisy kulinarne Smaki Podlasia
Smaki Podlasia

Golonka w piwie

Email Drukuj PDF

golonka w piwie Golonka pieczona w piwie to potrawa dość czasochłonna. Jej przygotowanie zabiera kilka godzin, dlatego szykuje się ją raczej na uroczyste, bądź niedzielne obiady, a nie na codzienne posiłki. Przy okazji powstaje pyszna zupa, jaką jest krupnik. Golonka to danie, które najczęściej podaje się z tłuczonymi ziemniakami, kapustą na ciepło oraz łyżką musztardy lub startego chrzanu.

Więcej…
 

Zupa szparagowa

Email Drukuj PDF

Zupa szparagowa to sezonowa zupa, bardzo smaczna. Jej przygotowanie zajmuje trochę czasu, ale przygotowanie każdego smacznego dania pochłania czas. Ale potem ten smak wynagradza starania w kuchni.

 

Więcej…
 

Zupa rybna – soljanka (solianka, solanka) rybna

Email Drukuj

Solyanka rybna Ten rodzaj soljanki był podstawą do innych wersji tej zupy. Potrawa była głównie pożywieniem wiejskim, a kiedyś na rosyjskiej wsi (a Podlasie długo było pod zaborem rosyjskim) o wołowinę i wieprzowinę nie było tak łatwo jak obecnie. Zresztą jeszcze w czasach słusznie minionych o mięso nie było łatwo. Mięso na stołach pojawiało się od tzw. wielkiego dzwonu, czyli zazwyczaj podczas świąt kościelnych lub rodzinnych, nie częściej niż kilka razy w roku. Najłatwiej było przyrządzić właśnie zupę rybną, gdyż ryby można było złowić w najbliższej rzece. Zupa jest gęsta i zawiesista i starcza za cały obiad. >>> Soljanka mięsna to późniejszy przepis, choć zupa również jest bardzo smaczna.

 

Więcej…
 

Zupa soljanka (solianka, solanka)

Email Drukuj

zupa soljanka Soljanka (ros. солянка) to typowa zupa na jednodaniowy obiad. Słodko-kwaśna, sycąca, bardzo popularna w Rosji, Białorusi i Ukrainie. Również na Podlasiu, które obecnie leży na wschodnich rubieżach Polski, ale kiedyś było  położone na zachodzie Kresów. Stąd wiele potraw jest podobnych do tych, które można napotkać za wschodnią granicą, zwłaszcza, że przez długie lata tereny te należały do zaboru rosyjskiego.

Soljanka uchodziła kiedyś za potrawę wiejskiej biedoty. Tak jak kawior, czyli rybia ikra, którą w beczkach wystawiano przed cerkwiami, żeby biedni mogli się pożywić. Dopiero armia napoleońska zabrała kawior do Francji i via Paryż stał się kulinarnym rarytasem. Nazwa soljanka pochodzi od rosyjskiego słowa село, czyli wieś, wioska. W dawnych czasach przygotowywano ją >>> na zalewie rybnej, dopiero później zaczęto robić mięsną soljankę. Jest też grzybowa wersja tej zupy.

Oliwki i kapary w zupie to nie wynalazek czasów nam współczesnych. Są obecne w kuchni rosyjskiej od czasów Piotra I Wielkiego, który przywiózł je z jednej z podróży po Europie, podczas których szukał inspiracji do modernizacji Rosji.

Poniżej przepis na mięsną wersję soljanki.

Więcej…
 


Strona 1 z 9
Reklama

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość 

Reklama

Firma Handlowo-Usługowa

"K i H Transport"

Ciechanowiecka 31

17-300 Siemiatycze

tel/fax: +48 85 655 36 99

GSM: +48 516 134 164

e-mail: kihtransport@gmail.pl


176280
Dziś2