Agroturystyka

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Zrazy zawijane

Email Drukuj PDF

zrazy zawijane Tradycyjna potrawa podawana zazwyczaj na rodzinnych imprezach lub niedzielnych obiadach, może dlatego, że jest ciut czasochłonna, gdyż zrazy muszą mieć czas na podduszenie się.

Potrzeba:

- płaty wołowe (najlepsze z udźca),

- ogórki kwaszone (w zależności od wielkości 1/2 lub 1/3 ogórka na zraza),

- chleb razowy (kawałek na zraza),

- czosnek 2 szt. na sos i pół ząbku na każdego zraza,

- garść grzybów suszonych,

- mąka,

- 2 małe cebule,

- olej do smażenia,

- musztarda,

- 2 liście laurowe,

- kilka ziarenek pieprzu,

- kilka ziarenek suszonego jałowca,

- pieprz, mielony, czosnek granulowany, papryka ostra mielona, ewentualnie sól.

Przygotowanie:

Wołowinę rozbić tłuczkiem na bardzo cienkie płaty. Lekko natrzeć olejem i oprószyć przyprawami - czosnkiem, papryką i pieprzem. Nie solić, bo solona wołowina twardnieje! Płaty nakryć folią spożywczą i włożyć do lodówki. Najlepiej, gdyby wołowina pozostała w lodówce przez noc, a co najmniej przez kilka godzin. Po wyjęciu z lodówki pozostawić chwilę w spokoju. W tym czasie można przygotować sos. Wcześniej grzyby suszone namoczyć w wodzie. Wodę z grzybami wlać do garnka. Dodać liście laurowe, ziele angielskie, ziarenka pieprzu i owoce jałowca. Żeby ziarenka potem nie plątały się w sosie przyprawy zamykamy w zaparzarce do herbaty. Świetnie się sprawdza w tej roli. Cebulę pokroić w drobną kostkę, a czosnek posiekać. Zeszklić na patelni cebulkę i czosnek, dodać do grzybów w garnku i wszystko dusić na małym ogniu. Następnie zawijać zrazy. Wewnętrzną stronę płatów posmarować musztardą, położyć kawałek ogórka pociętego wzdłuż, chleb razowy, czosnek i cebulkę i zawinąć w rulon. Boki i koniec spiąć specjalnymi drutami, a jeśli ktoś takich nie ma to wykałaczkami. Zrazy obtoczyć w mące i podsmażyć na patelni, żeby mięso zrobiło się brązowe. Uwaga! Zrazy podsmażyć (żeby zamknąć pory), a nie usmażyć, więc wystarczy zaledwie chwilka na gorącym oleju. Zrazy wsadzić do garnka i dusić na bardzo małym ogniu ok. 2 godzin od czasu do czasu mieszając i obracając.

Podaje się z kaszą gryczaną, pyzami, kluskami śląskimi lub makaronem (najlepiej typu rurki) polanymi sosem. Można też jeść z frytkami. Jako dodatek podaje się kapustę >>> czerwoną kapustą (zobacz przepis) z cebulą, ogórki kwaszone lub >>> bigos (zobacz przepis). Przed podaniem ze zrazów wyjąć druty (wykałaczki). Solić (jeżeli ktoś ma taką potrzebę) w ostatniej fazie duszenia lub po podaniu na talerzu. SMACZNEGO!

Nasza rada:

Jeśli zdecydujemy się zrobić się czerwoną kapustę w takiej ilości, że nie zostanie zjedzona od razu, to tej części, która nie trafi na stół nie mieszajmy z cebulą. Cebula szybko staje się gorzka, więc taka kapusta po nawet dość krótkim czasie jest nieapetyczna. Kapustę z cebulą najlepiej mieszać tuż przed podaniem naz stół.

 
Reklama

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 

Reklama

Firma Handlowo-Usługowa

"K i H Transport"

Ciechanowiecka 31

17-300 Siemiatycze

tel/fax: +48 85 655 36 99

GSM: +48 516 134 164

e-mail: kihtransport@gmail.pl


176848
Dziś43