Agroturystyka

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Przepisy kulinarne Smaki Podlasia Gołąbki (kapusta faszerowana)

Gołąbki (kapusta faszerowana)

Email Drukuj PDF

gołąbki Gołąbki to tradycyjna nasza potrawa z kapusty i farszu, składającego się zazwyczaj z mięsa, często zmieszanego z ryżem lub kaszą. A wszystko w sosie pomidorowym pachnącym wędzonką. Gołąbki przygotowuje się dość długo, ale efekt wart jest poświęconego czasu.

Potrzeba:

- duża główka kapusty białej,

- 1 kg mięsa mielonego (wieprzowe lub wieprzowo-wołowe),

- 2 surowe jajka,

- szklanka ryżu (zwykły ryż długoziarnisty),

- przecier pomidorowy (70-80 g),

- 3 szklanki bulionu (warzywny albo z kury),

- kawałek (15 cm) kiełbasy np. podwawelskiej albo ok. 100 g boczku wędzonego (może być sparzony),

- pojemnik śmietany 200 ml,

- sól, pieprz mielony, gałka muszkatołowa mielona,

- 2-3 liście laurowe

- kilka ziarenek pieprzu

- kilka ziarenek ziela angielskiego

Przygotowanie:

Zaczynamy od przygotowania kapusty. Musi być duża, bo potrzebne są duże liście. Trzeba wydrążyć tzw. głąba, czyli środek. Następnie całość obgotować w dużym garnku. Kiedy liście zmieniają kolor z białego na zielonkawy odciąć taki liść i wyłożyć na talerz. W ten sposób stopniowo wyjąć obgotowane liście, aż zostanie mały kłębek kapusty z liśćmi, które już nie nadają się do zrobienia gołąbków. Liście muszą być sparzone (obgotowane), aby były miękkie. Twarde połamią się przy zawijaniu.

Ugotować ryż. Szklankę ryżu zalać 12/3 szklanki wrzątku, a jeśli mamy to lepiej wodę zastąpić >>> bulionem warzywnym. Gotować pod przykryciem na małym ogniu ok. 15 min. Potem zdjąć pokrywkę, żeby woda odparowała. Mięso zmielić, dodać 2 jajka i ryż. Całość dokładnie wymieszać. Dodać przyprawy (sól, pieprz i gałkę) do smaku.

Zobacz przepis na >> cukinię faszerowaną

Rozłożyć liść kapusty. Ściąć (zrównać) zdrewniały i gruby środek. Można też obciąć końcówkę liścia (tę od strony głąba), jeżeli jest zdrewniała. Łyżką nałożyć farsz i zawinąć - najpierw tak, jakbyśmy chcieli zrobić rulon, potem włożyć do środka końce i zawinąć rulon do końca. Włożyć do garnka. Dno garnka wyłożyć kilkoma liśćmi z tych, które nie nadają się na gołąbki (zapobiegnie to przywarciu gołąbków do dna garnka). Gołąbki układać ściśle. Jedna ze szkół głosi, żeby obwiązać je białym kordonkiem, co zapobiegnie ich rozwinięciu się, ale jeśli są ułożone ściśle, to nic takiego się nie dzieje.

Przygotować sos pomidorowy. Wędzonkę (kiełbasę lub boczek) pokroić w drobną kostkę, obsmażyć i wrzucić do gotującego się bulionu. Dodać przyprawy (liście laurowe, pieprz ziarnisty i ziele angielskie), a następnie w bulionie rozmieszać przecier pomidorowy. Pogotować ok.  15 minut. Następnie w szklance zaczerpnąć trochę bulionu i rozmieszać w nim śmietanę (to nazywa się hartowanie śmietany). Sosem zalać gołąbki ułożone w garnku. Całość gotować na bardzo małym ogniu ok. 2 godzin uważając, żeby sos nie wykipiał. Podje się z gotowanymi ziemniakami, czasem z ryżem. Smakują też z pieczywem. Ponieważ w skład potrawy wchodzi kapusta gotowana, więc zazwyczaj nie podaje się już innej jarzyny na ciepło.

Zobacz przepis na pyszny podlaski bigos >>> bigos

UWAGI:

W niektórych regionach Podlasia ryż do farszu jest zastępowany kaszą gryczaną. Można też nic nie dodawać i zrobić tylko mięsny farsz. Niektórzy zamiast kapusty białej używają kapusty włoskiej. Trzeba wtedy pamiętać, że kapusta włoska jest delikatniejsza, więc zarówno jej sparzenie, jak i późniejsze gotowanie gołąbków powinno trwać krócej. SMACZNEGO.

 
Reklama

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości 

Reklama

Firma Handlowo-Usługowa

"K i H Transport"

Ciechanowiecka 31

17-300 Siemiatycze

tel/fax: +48 85 655 36 99

GSM: +48 516 134 164

e-mail: kihtransport@gmail.pl


177543
Dziś59