Agroturystyka

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Przepisy kulinarne Smaki Podlasia Kotlety mielone wieprzowe

Kotlety mielone wieprzowe

Email Drukuj

kotlety mielone Kotlety mielone smakują dobrze na ciepło, jak i na zimno. Robi się trochę długo, ale potem mamy świetne danie na szybki obiad.

 

 

Poniżej podajemy proporcje na 10-12 kotletów (w zależności od wielkości). Jeśli chcemy większą liczbą, ilość składników należy proporcjonalnie powiększyć. Na zdjęciach pokazano przygotowanie do smażenia kotletów z 2 kg mięsa.

 

Potrzeba:

- 500 g (0,5 kg) mięsa wieprzowego. Może być łopatka, karkówka, szynka (ale nie sama, bo jest zbyt chuda), nawet schab, ale trochę szkoda dobrego schabu. Oczywiście rodzaje mięsa można mieszać, czyli np. trochę łopatki i trochę szynki etc.

- 1 bułka kajzerka (może być sucha),

- 1 jajko surowe,

- 1 średnioduża cebula,

- do smaku: sól, pieprz, gałka muszkatołowa zmielona,

- bułka tarta do obtaczania,

- olej do smażenia.

Przygotowanie:

Bułkę namoczyć. Cebulę obrać i pokroić w piórka (nie musi być strasznie starannie, bo i tak zostanie zmielona). Mięso zmielić w maszynce (jeśli nie kupiliśmy już zmielonego) i wrzucić do miski. Cebulę podsmażyć na oleju, aż będzie miękka, zmielić w maszynce i dodać do mięsa. Bułkę odcisnąć z wody, również zmielić i dodać do mięsa. Jajko wytłuc na osobny talerzyk (rzadko, ale zdarza się, że jako jest nieświeże i dodane bezpośrednio do mięsa mogłoby spowodować, że mięso nadawałoby się do wyrzucenia), a potem dodać do mięsa. Doprawić do smaku solą i pieprzem, a także dodać szczyptę gałki muszkatołowej (z gałką nie przesadzać). Całość wymieszać dokładnie, aż powstanie jednorodna masa. Jeżeli jest zbyt rzadka dodać trochę bułki tartej, ale wtedy kotlety po usmażeniu mogą być zbyt twarde. Lepić kotlety wielkości dużego jajka (można też większe, to kwestia dowolna)  i obtoczyć w tartej bułce. Rada praktyczna - przed lepieniem kotletów zmoczyć ręce, to mięso nie będzie przylegało do dłoni. Kotlety lepi się przerzucając delikatnie kilka razy z ręki do ręki. Kotlety smażyć na dobrze rozgrzanym tłuszczu. Aby stwierdzić, że olej jest należycie rozgrzany warto wypróbować sposób naszych babek. Trzeba włożyć do oleju drewnianą łopatkę (szpatułkę). Jeśli wokół tworzą się bąbelki powietrza, to olej jest dobry do smażenia. Położyć kotlety na patelni i lekko je spłaszczyć. Smażyć, aż będą rumiane z obu stron. Gorące ułożyć w garnku i przykryć pokrywką, żeby doszły. Kiedyś kładziono kotlety na skraju gorącej kuchennej płyty, ale obecnie rzadko już korzysta się z kuchni opalanej węglem lub drewnem z żeliwną płytą do gotowania.

Kombinacji podawania kotletów mielonych jest bez liku. Można jeść je z ziemniakami gotowanymi, pieczonymi, frytkami, kaszą, makaronem. Można dorobić do nich sos pomidorowy lub grzybowy. smakują również z wieloma surówkami lub warzywami na gorąco np. cukinią w pomidorach lub z grzybami duszonymi. Kiedy mamy świeży koperek warto wypróbować wariant wiosenno-letni i do mięsa dodać posiekany koperek. Smacznego!

 
Reklama

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 

Reklama

Firma Handlowo-Usługowa

"K i H Transport"

Ciechanowiecka 31

17-300 Siemiatycze

tel/fax: +48 85 655 36 99

GSM: +48 516 134 164

e-mail: kihtransport@gmail.pl


176820
Dziś15