Agroturystyka

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Tarnina

Email Drukuj PDF

Tarnina owoce Tarnina to roślina, której owoce wykorzystywane są w ziołolecznictwie od dawna.

 

Tarninę, inaczej śliwę tarninę (Prunus spinosa) lub tarkę, w Polsce można spotkać na nizinach oraz dolnych partiach górskich, zwykle na skarpach i skrajach lasu.

Właściwości lecznicze tarniny wykorzystywali już rzymscy lekarze. Zalecali przetwory z tarniny przy schorzeniach żołądkowo-jelitowych. Do dzisiaj tarnina znajduje zastosowanie w leczeniu tych i innych dolegliwości.

W ziołolecznictwie wykorzystuje się owoce tarniny, które wyglądem przypominają malutkie śliwki. Mają one kulisty kształt, granatową skórkę z nalotem, a ich miąższ jest zielony i cierpki w smaku. Owoce tarniny zbiera się jesienią (najlepiej po pierwszych przymrozkach - w październiku i listopadzie), strząsając owoce na płachty rozłożone pod krzewami. Jeżeli zbiera się owoce wcześniej, to należy je wsadzić na 48 godzin do zamrażarki. Stają się wówczas słodsze, bo następuje przemiana cukrów. Potem owoce suszy się w temperaturze stopniowo podwyższanej do 60 st. C. W ziołolecznictwie zastosowanie znalazły także kwiaty tarniny, które zbiera się od kwietnia do maja i suszy w temp. do 35 st. C. Tarnina ma ciernie, więc przy zbiorze owoców należy zachować ostrożność.

Owoce tarniny zawierają antocyjany, związki cukrowe, pektyny, kwasy organiczne, fitosterol, sole mineralne i witaminę C, jednak największą wartość mają garbniki, dzięki którym wykazują działanie zapierające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalnie; podobnie jak jagody. Z tego powodu wskazane są w przebiegu łagodnych biegunek, a także w stanach zapalnych żołądka i jelit. Dawniej wywar z owoców tarniny podawało się w krwotokach wewnętrznych, a także do płukania jamy ustnej i gardła przy stanach zapalnych. Owoce tarniny znalazły nawet zastosowanie nawet w kosmetyce. Podobno powstały z nich sok miał wybielać cerę i usuwać zbędne owłosienie.

WAŻNE ! Pestki owoców tarniny zawierają cyjanowodór (kwas pruski), który może doprowadzić do zatrucia, dlatego nie należy ich spożywać.

Z kolei kwiaty tarniny stosuje się w stanach zapalnych dróg moczowych, ponieważ dzięki zawartości flawonoidów działają moczopędnie i usuwają z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii. Wykazują także lekkie działanie przeczyszczające, czyli przeciwne do owoców tarniny.

Na bazie owoców tarniny można przygotować soki, dżemy, konfitury, kompoty, a także alkohole, m.in. wina i lecznicze nalewki (tzw. tarninówka). Ta ostatnia sprawdzi się przy biegunce i dolegliwościach żołądkowych. Zobacz przepis na tarninówkę

 
Reklama

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 

Reklama

Firma Handlowo-Usługowa

"K i H Transport"

Ciechanowiecka 31

17-300 Siemiatycze

tel/fax: +48 85 655 36 99

GSM: +48 516 134 164

e-mail: kihtransport@gmail.pl


176828
Dziś23