Agroturystyka

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Ryba faszerowana

Email Drukuj PDF

Ryba faszerowana to potrawa, którą kiedyś podawano od wielkiego święta lub podczas znaczących uroczystości, takich jak wesela. Rybę patroszyło się, luzowało (czyli zostawała tylko skóra z łbem i płetwą ogonową), wypełniało farszem, gotowało i w takiej postaci podawało się na stół. Trochę ekskluzywne danie, coś jak prosię pieczone, ale pracochłonne. Obecnie przygotowuje się tylko sam farsz i podaje w galarecie, ale nazwa "faszerowana" pozostała. Choć na przygotowanie trzeba poświęcić ok 2 godzin, to warto, bo jest to pyszne danie


Potrzeba:

500 g filetów ryby surowej. Najlepsza o białym mięsie np. dorsz, panga, a ze słodkowodnych szczupak czy sandacz. Ale może być każda ryba choćby karp czy mintaj mrożony, a nawet kostki rybne. Trzeba pamiętać tylko, że kupując rybę mrożoną należy uwzględnić to, że po rozmrożeniu będzie jej mniej więcej o połowę mniej (z naszych doświadczeń wynika, że zapewnienia, iż zawartość wody nie przekracza np. 35 procent to tylko marketing. Czyli abyśmy mieli 500 g ryby potrzeba minimum 1 kg mrożonych filetów albo kostek),
2 małe jajka (surowe),
1 łyżeczka soli,
1/2 łyżeczki pieprzu białego mielonego,
1/2 łyżeczki świeżo startej gałki muszkatołowej,
2 płaskie łyżki kaszy manny
1 łyżka bułki tartej,
Można dodać również 3 łyżki posiekanego koperku albo natki pietruszki (także suszonych).

GALARETA - 1 l wody
włoszczyzna - 3 duże marchewki, 1 pietruszka, 1/4 selera, 1/3 pora,
2 duże cebule,
3 liście laurowe, 
6 kulek ziela angielskiego, 
kilka ziarenek czarnego pieprzu,
żelatyna w proszku - ilość na 1 litr płynu,
do smaku - sól, szczypta cukru,
Jeżeli ktoś chce sklarować galaretę to jeszcze,
2 łyżki octu (najlepiej jabłkowego, ale może też być winny jasny), 
1 białko,

a także
1/3 puszki kukurydzy konserwowej, osączonej,
1/3 puszki groszku konserwowego, osączonego,
2 jajka ugotowane na twardo, ale nie jest to niezbędne.

Sposób przygotowania: marchewki, pietruszkę, seler, por i cebule obrać, pokroić na mniejsze kawałki, włożyć do szerokiego rondla lub garnka i zalać wodą. Dodać  liście laurowe, pieprz w ziarenkach i ziele angielskie, a następnie gotować na małym ogniu pod przykryciem ok. godziny.

Jeśli ryba jest mrożona, to należy ją rozmrozić. Można np. poprzedniego dnia zostawić ją w lodówce (na głębokim talerzu lub w garnku, bo wycieknie z niej woda). Następnie odcisnąć wodę. Z rybą świeżą nie ma takich kłopotów, ale ona jest droższa. Taką czy inną rybę należy zmielić w maszynce. Małe ości nie są problemem. Dodać suchą kaszę, bułkę tartą, jajka surowe i przyprawy (ewentualnie koperek lub natkę) i dokładnie wszystko wymieszać. Rybę można ugotować w specjalnym rękawie do pieczenia, zawiniętą w gazę, ale najprościej w zwykłej folii spożywczej. Rozłożyć dwa kawałki folii długości ok 35 cm tak, aby na siebie zachodziły dłuższym bokiem (tak porządnie). Na folię wyłożyć masę rybną i uformować z niej wałek. Końce skręcić i zawiązać nitką lub klipsami dołączanymi do folii do pieczenia. Folię gęsto nakłuć igłą lub wykałaczką. Ryba będzie lepiej się gotować, a pod folią nie będzie zbierało się powietrze.

Ugotowany wywar z warzyw przecedzić przez gęste sito i wlać z powrotem do rondla/garnka. Włożyć rybę zawiniętą w folię i gotować ok 40 minut. Ponieważ wywar nie pokrywa całości więc co 10 minut obracać wałek z rybą. Po ugotowaniu zostawić wszystko do wystygnięcia. Ostudzony wałek rybny wyjąć z wywaru.

Jeżeli chcemy mieć wywar klarowny to trzeba dodać mocno roztrzepane białko jajka i ocet. Mieszając intensywnie podgrzewać aż do zagotowania. Wylać wywar na sito wyłożone kilkukrotnie złożoną gazą i pozostawić, aż ścieknie do podstawionego pod sito garnka. Ale z tego etapu można zrezygnować. Wywar przecedzić dwukrotnie przez gęste sito i efekt będzie taki sam. Lekko zmętniała galareta nic nie szkodzi ani stronie wizualnej, ani smakowej.

Żelatynę rozmieszać z kilkoma łyżeczkami zimnej wod, chwilę poczekać i dodać do gorącego wywaru (sklarowanego lub nie). Mieszać żeby się dobrze rozpuściła. Doprawić wywar do smaku solą i szczyptą cukru. Odstawić żeby wystygł.

Rybę odwinąć z folii i pokroić w grube plastry. Na dno półmiska wyłożyć odsączony groszek i kukurydzę, a także jedną marchewkę pokrojoną w talarki. Na warzywach ułożyć kawałki gotowanej ryby, można też przybrać ćwiartkami ugotowanego na twardo jajka, choć można z jajka zrezygnować. Smakosze mogą położyć kilka gałązek koperku lub natki. Całość polać resztą wywaru i odstawić do lodówki, żeby galareta zgęstniała. Podawać z majonezem, albo np. sosem tatarskim.

Resztę groszku i kukurydzy oraz marchewki można zużyć do przygotowania sałatki warzywnej

 
Reklama

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 

Reklama

Firma Handlowo-Usługowa

"K i H Transport"

Ciechanowiecka 31

17-300 Siemiatycze

tel/fax: +48 85 655 36 99

GSM: +48 516 134 164

e-mail: kihtransport@gmail.pl


177036
Dziś40