Agroturystyka

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Zabytki Inne Uroczysko Sucholica

Uroczysko Sucholica

Email Drukuj PDF

uroczysko Sucholica gajówka Zapomniane dzisiaj uroczysko Sucholica w przeszłości było świadkiem wielu historycznych wydarzeń. W XIX wieku na rozstajnych drogach wybudowano karczmę, która pełniła funkcję stanicy pocztowej Imperium Rosyjskiego. Działalność stanicy zakończyła się podczas I wojny światowej w 1915 roku wraz z zajęciem tych terenów przez wojska pruskie.

 

Tereny wokół istniejącego skrzyżowania dróg (Sokóle, Radziwiłłówka, Nurzec, Werpol) zostały zamienione w umocniony punkt oporu wojsk pruskich. Osłaniał on linie zaopatrzenia wojsk biorących udział w bitwie o stację kolejową Nurzec, o którą bój wojska pruskie stoczyły z Rosjanami 19 sierpnia 1915 roku. W walkach o >>> stację kolejową w Nurcu po stronie rosyjskiej walczył złożony z Polaków Legion Puławski, który osłaniał wycofywane na wschód tabory kolejowe ze stacji w Nurcu. 20 sierpnia pod Nurcem-Stacją legion poniósł olbrzymie straty. (Fot. 1 - oficerowie legionu, źr. Wikipedia)

W okresie międzywojennym zbudowano na uroczysku Sucholica gajówkę. W pobliżu gajówki przebiegał tor kolei wąskotorowej służącej do wywozu drewna pozyskiwanego z okolicznych lasów. Część pozyskiwanego drewna przecierano ręcznie w przystosowanym do tego celu tracznym dole, nad którym ułożono specjalną drewnianą konstrukcję. Przecieraną kłodę układano nad dołem i rozcinano wzdłuż specjalną piłą „traczną” . Jeden z robotników stał na kłodzie i pociągał piłę do góry, drugi stał w dole i pociągał piłą w dół. Była to bardzo ciężka praca.

Na początku II wojny światowej w gajówce stacjonowały wojska rosyjskie. W 1941 roku w gajówce i otaczającym ją lesie rozegrały się tragiczne wydarzenia, w trakcie których śmierć ponieśli i tam zostali pochowani żołnierze rosyjscy. W 1944 roku skrzyżowanie dróg na uroczysku było ponownie miejscem walk i stacjonowania artylerii rosyjskiej.

Obecnie wśród drzew rosnących na terenie uroczyska można znaleźć zarośnięte pozostałości transzei pruskich, rosyjskich okopów i ziemianek, fundamentów gajówki, dołu do przecierania drewna  >>>i nasypu kolejki wąskotorowej, która łączyła Radziwiłłówkę z Nurcem-Stacją. Nasyp ciągnie się, aż do Nurca-Stacji, ale żeby go znaleźć trzeba zboczyć w las. Przez uroczysko wiedzie Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Postawiono tam stanowisko, gdzie można odpocząć. Kilkaset metrów od uroczyska znajduje się rezerwat Sokóle, a w nim najprawdopodobniej najstarszy dąb w Puszczy Mielnickiej.

>>> Zobacz i dowiedz się więcej o rezerwacie Sokóle

(Fot. nr 3 i 4 - uroczysko obecnie), (Fot. nr 5 - Miejsce Obsługi Podróżnych Green Velo)

 
Reklama

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 

Reklama

Firma Handlowo-Usługowa

"K i H Transport"

Ciechanowiecka 31

17-300 Siemiatycze

tel/fax: +48 85 655 36 99

GSM: +48 516 134 164

e-mail: kihtransport@gmail.pl


177012
Dziś16