Agroturystyka

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Zaskroniec

Email Drukuj

Zaskroniec W rejonie południowego Podlasia  występują trzy rodzaje węży – zaskroniec zwyczajny (Natrix natrix), żmija zygzakowata (Vipera berus) i gniewosz plamisty (Coronella austriaca) zwany również miedzianką. Zaskroniec i gniewosz są nieszkodliwe dla ludzi, zaś żmija atakuje tylko w ostateczności. Na razie udało mi się sfotografować jedynie zaskrońca. Pozostałe dwa spotkałem, ale zanim wyciągnąłem aparat to uciekły. Zaskroniec jest najczęściej spotykanym krajowym gatunkiem węża. UWAGA! Podobnie jak inne gatunki naszych gadów podlega całkowitej ochronie.


Zaskroniec to średniej wielkości wąż o smukłym ciele. Ubarwienie grzbietu bardzo różne – od szarego w różnych odcieniach, przez brązowy do niemal czarnego. Z tyłu głowy uwagę zwracają charakterystyczne dwie, duże żółte lub kremowe plamy często z czarną obwódką. W zależności od podgatunku jak i populacji można spotkać zarówno węże o dość jednolitym ubarwieniu jak i takie, u których plamisty wzór jest wyraźnie widoczny. Spód ciała początkowo kremowy później ciemniejszy z licznymi jasnymi plamami. Samce rzadko przekraczają 70 cm i są mniejsze od samic osiągających przeciętnie 100-120 cm.



Zaskroniec najczęściej jest spotykany nad brzegami różnych zbiorników wodnych. Najchętniej przebywa w zaroślach na brzegach starorzeczy i jezior, a także różnych mokradeł i oczek wodne. Niekiedy spotykany w dalszej odległości od wody, w lasach mieszanych i na skraju polan, w parkach, ogrodach lub na wilgotnych łąkach. Aktywny w ciągu dnia, przy czym rano przeważnie wygrzewa się na słońcu, później wyrusza na polowanie. Na lądzie szybki i zwinny, w wodzie doskonale pływa i nurkuje. Zagrożony ucieka, kryjąc się w wodzie lub w gęstych zaroślach, a osaczony stara się przestraszyć przeciwnika sycząc i unosząc przednią cześć ciała. Gdy to nie pomaga wyrzuca cuchnącą wydzielinę z gruczołów odbytowych lub udaje martwego przewracając się na grzbiet. Kąsa w ostateczności. Ukąszenie nie powinno być groźne (sam tego doświadczyłem, bo przez nieuwagę nadepnąłem na zaskrońca), choć noga spuchła. Jednak jeśli ktoś jest alergikiem powinien zgłosić się do lekarza.

Ponieważ często występuje w pobliżu cieków wodnych podstawę jego diety stanowią zazwyczaj różne gatunki żab i ich kijanki a także traszki. Dieta ta jest niekiedy uzupełniana o ropuchy, ryby oraz jaszczurki lub drobne gatunki gryzoni. Młode osobniki żywią się przeważnie kijankami, małymi rybami oraz dżdżownicami. Większość ofiar połyka żywcem. Sam zaskroniec zaś często pada ofiarą ptaków drapieżnych.

Zaskroniec jest często mylony ze żmiją i bezmyślnie zabijany, zwłaszcza na wsiach. Spowodowane jest to niechęcią do węży, bo w powszechnym odczuciu każdy wąż jest jadowity.

 
Reklama

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość 

Reklama

Firma Handlowo-Usługowa

"K i H Transport"

Ciechanowiecka 31

17-300 Siemiatycze

tel/fax: +48 85 655 36 99

GSM: +48 516 134 164

e-mail: kihtransport@gmail.pl


176970
Dziś60