Agroturystyka

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Przyroda Zwierzęta Żaba zielona

Żaba zielona

Email Drukuj

Kiedy spacerujemy brzegiem stawu czy jeziora często spod nóg wyskakuje żaba i wielkim susem ląduje w wodzie. To żaba zielona. Warto się jej przyjrzeć, bo w ogóle żaby to bardzo ciekawe i urocze stworzenia, a poza tym są pożyteczne. W Polsce rozróżnia się trzy gatunki żab zielonych: żaba śmieszka (Rana ridibunda), żaba wodna (Rana esculenta) oraz żaba jeziorkowa (Rana lessonae), przy czym żaba wodna uważana jest przez wielu fachowców za płodnego mieszańca powstałego ze skrzyżowania się żaby jeziorkowej i żaby śmieszki. Nie jest łatwo ustalić z jaką żabą zieloną mamy przyjemność spotkania, ponieważ są one do siebie bardzo podobne. Ponieważ poszczególne gatunki krzyżują się ze sobą rozróżnienie żab zielonych staje się praktycznie niemożliwe.

 

Nawet fachowcy (herpetolodzy) używają specjalnego klucza do rozpoznania gatunku. Największa jest żaba śmieszka, potrafi dorosnąć nawet do 17 cm (w Polsce znacznie mniej) jednak jest ona stosunkowo najrzadsza i występuje raczej w dużych jeziorach. Żaba wodna dorasta do 12 cm długości, żaba jeziorkowa jest mniejsza i delikatniejsza, osiąga max. 8 cm.Najczęściej mamy do czynienia z żabą wodną, gdyż lubi ona małe stawy, śródleśne jeziorka, rozlewiska i rowy melioracyjne poza tym jest najbardziej związana z wodą z wszystkich żab zielonych. (Na fotografiach żaba zielona w stawie pokrytym rzęsą wodną).

 

W okresie godowym u samców żab zielonych rozwijają się tzw. rezonatory - duże, błoniaste, szare worki głosowe po obu stronach głowy, które nadymane przez żabę wyglądają jak balony z gumy do żucia. To właśnie dzięki rezonatorom można usłyszeć donośny rechot żab.

Żaby zielone odżywiają się głównie owadami, takimi jak: muchy, komary, meszki, ważki oraz chrząszcze, ponadto zjadają dżdżownice, pajęczaki i ślimaki i inne drobne zwierzęta np. turkucie podjadki, ryjówki, a nawet inne żaby, traszki, jaszczurki i pisklęta ptaków. Są przy tym bardzo żarłoczne. Żaba zajmuje ulubione stanowisko i stoi w miejscu wyłapując przelatujące owady, których chmary często unoszą się nad wodą. Czasem można też obserwować jej skoki w celu chwycenia owadów. Jest to dość widowiskowe.

Większość czasu żaby spędzają na brzegu wśród roślin nabrzeżnych (trudno je tam wypatrzyć), albo wygrzewając się na kamieniach lub liściach grzybieni. Spłoszone nurkują w wodzie. Jednak po pewnym czasie przyzwyczajają się do obecności człowieka i nie reagują tak nerwowo. Żaby zielone mają bardzo dobrze rozwinięte błony pływne między palcami tylnych nóg co sprawia, iż są świetnymi pływakami. Wbrew pozorom żaby nie pływają "żabką". Podczas nurkowania używają one wyłącznie tylnych kończyn, przednie składając wzdłuż tułowia.

Młode egzemplarze żab zielonych zimują na lądzie np. pod uschniętymi liśćmi, dorosłe zaś na dnie zbiorników wodnych.

(UWAGA: obecnie żaby zielone podobnie jak pozostałe płazy znajdują się pod całkowitą ochroną). W Polsce występuje sześć gatunków żab, umownie dzieli się je na tzw. "brunatne" i "zielone".

 
Reklama

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość 

Reklama

Firma Handlowo-Usługowa

"K i H Transport"

Ciechanowiecka 31

17-300 Siemiatycze

tel/fax: +48 85 655 36 99

GSM: +48 516 134 164

e-mail: kihtransport@gmail.pl


176789
Dziś56