Agroturystyka

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Zabytki Cerkwie Mielnik - cerkiew Narodzenia Bogarodzicy

Mielnik - cerkiew Narodzenia Bogarodzicy

Email

Cerkiew w MielnikuMielnik jest najstarszą parafią prawosławną na Podlasiu. Pierwszą historyczną wzmiankę o tutejszej cerkwi i znajdującej się w niej cudownej ikonie Spasa Izbawnika (Chrystusa Zbawiciela i Wybawiciela) odnotowuje ipatewska kronika w roku 1260.Choć ikona ta nie dotrwała do naszych czasów, pamięć o niej pozostaje wciąż żywa. Poniżej fotografie cerkwi, a także prezbiterium, zazwyczaj niedostępnego dla wiernych, a już nigdy dla kobiet.

 


W końcu XIV wieku istniały w Mielniku dwie cerkwie prawosławne stanowiące oddzielne jednostki administracyjne nazwane później parafiami: cerkiew Bogarodzicy i cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego. Obecna cerkiew Narodzenia Bogarodzicy została wzniesiona na miejscu starej drewnianej świątyni w latach 1821 – 1823. Jej budowę sfinansowano ze środków o. Jakuba Bielawskiego, wieloletniego mielnickiego proboszcza, a także datków wszystkich parafian. Pracami kierował o. Florian Zinkiewicz. Na początku XX. Wieku o. Włodzimierz Sosnowski rozpoczął gruntowny remont cerkwi, ale wybuch pierwszej wojny światowej uniemożliwił pełną realizację tych planów. Druga wojna światowa obeszła się ze świątynią bardzo okrutnie. 22 czerwca 1941 roku pierwsze pociski niemieckie spadły na cerkiew. Skutkiem tego ataku były - naruszona konstrukcja ścian, załamany dach, zniszczona dzwonnica. Naprawa tych zniszczeń trwała kilkadziesiąt lat. Ostatnia fotografia w galerii to widok z góry cerkiewnej na ruiny mielnickiego zamku.


Ikonostas ma formę uproszczoną, dwurzędową, bardzo popularną na Podlasiu, które było pod wpływem tradycji synodalnej (Rosji carskiej), z rozbudowaną częścią centralną. Rozplanowanie ściany ikonostasu zostało wykonane na podobieństwo reprezentacyjnej fasady budynku rozdzielonej w poziomie gzymsami, a w pionie pilastrami w kolorze  biało-złotym. Niewielki, okrągłe ikony wypełniają miejsca odpowiadające otworom okiennym. Ikonostas oddziela miejsce ołtarzowe (swiatłyszcze, sanktuarium, prezbiterium) i nawę, przeznaczoną dla wiernych. Za ikonostasem w prezbiterium kapłan sprawuje Boską Liturgię, tam znajduje się tabernakulum (darochranitielnica).

W latach 1994 – 95 na ścianach cerkwi położono freski. Autorem kompozycji zgodnych z kanonami sztuki ikonograficznej i unikatowych pod względem artystycznym jest rosyjski ikonopisiec Aleksander Sokołow.

Obok na cmentarzu znajduje się kaplica Matki Bożej Opiekuńczej (Pokrow Bożej Matieri), najstarsza czynna budowla w Mielniku (1777 r.) Najprawdopodobniej została postawiona w miejscu, gdzie stała pierwsza cerkiew Bogarodzicy z ikoną Spasa Izbawnika. Kaplica została gruntownie wyremontowana i raczej nie przypomina zabytku. Na cmentarzu można odnaleźć ręcznie kute krzyże nagrobne z XIX. wieku.

 
Reklama

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 39 gości 

Reklama

Firma Handlowo-Usługowa

"K i H Transport"

Ciechanowiecka 31

17-300 Siemiatycze

tel/fax: +48 85 655 36 99

GSM: +48 516 134 164

e-mail: kihtransport@gmail.pl


176761
Dziś28